Asansör Risk Analizi (2014/33/AB)

Anasayfa » Asansör Risk Analizi (2014/33/AB)

Risk Analizi Nedir?

Risk analizi sistematik olarak tehlikeleri tanımlama ve tayin etme, riskleri değerlendirme ve risk azaltıcı önlemler tavsiye yöntemidir. (ISO 14798-1). Asansör montajında en sık rastlananlar kümbet üstü, kuyu üstü ve dibi, kapılarda yapılan risk analizleridir. 

Hangi Durumlarda Yapılır?

Risk analizleri genel bir ifade ile standartta sapma olduğu zaman yapılır. EN 81-1/2 (en 81-20 ve EN 81-50) standardında sapmalar olduğunda risk analizine başvurulabilir. En sık raslanan risk analizler kümbet üstü yüksekliğinin alçak olması, kuyu dibi yüksekliğinin yetersiz olması ve kuyu üstü güvenlik hacminin az olmasıdır. Risk analizi metodu Risk analizi formu ile dokümana aktarılması ve onaylanması gerekir.

 

Risk Analizi Onay Metodu Nasıldır?

Risk analizi onay metodu iki şekilde sağlanmaktadır. Modül H belgesi ile birlikte tasarım inceleme belgesi ve modül g belgesi ile risk analizli belgelendirmedir. diğer modüllerle CE belgesi olan firmalar (modül B + E , D) risk analizi yapabilmeleri için modül G belgesi ile belgelendirme işlemi yapmalıdır. Rsik analizinin onaylanması Tasarım incelem belgesi olan firmalarda firma tarafından, modül G belgesinde ise onaylanmış kuruluş tarafından onaylanır.

 

Modül G Belgesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.         Tasarım inceleme belgesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Makina Dairesi Kümbet Üstü Risk Analizi Örneği

Asansör Risk Analizi Sıkça Sorulan Sorular

Risk Analizi için Bize Ulaşın

Hemen Arayın
Femko Periyodik Muayene