Asansör Modül H1 Belgesi (2014/33/AB)

Anasayfa » Asansör CE Belgesi (2014/33/AB) » Asansör Modül H1 Belgesi (2014/33/AB)

Modül H1 Nedir?
2014/33/AB yönetmeliğinde bulunan en popüler (CE) uygunluk değerlendirme prosedürüdür.Asansör firmalarının, tasarım konusunda sınırlamaları olmaksızın istedikleri tipte sınıfa göre elektrikli ve hidrolik asansörler yapabilmesini sağlayan tam kalite güvence sistemi belgesidir.

Modül H1 Belgesini Hangi Firmalar Alabilir?
Bünyesinde  Elektrik ve Makine Mühendisi bulunduran asansör firmaları Modul H1 belgesi alabilirler. Tabii ki modül H1 belgesi alacak olan firmanın kapasitesinin uygun olması önemlidir. Çün ki asansör firmasına mühendis masrafları belli bir külfet getirecektir. Firmanın aylık masrafı ile aylık montaj teslimatının bu külfeti karşılaması gerekir.

Tasarım İnceleme (Risk Analizi)
Modul H1 belgesi sahibi olan firmalar; Risk Analizini Tasarım İnceleme belgesi alarak her Risk Analiz konusu için (alçak tavan, yetersiz kuyu dibi, yetersiz kuyu üstü hacmi vb.)  ayrı ayrı alınıp Modül H belgesinin geçerlilik süresince kullanabilir. Belge gözetiminde Tasarım İnceleme ve Ce Belgeleri yenilenir. Tasarım inceleme belgesini modül H1 belgesini aldığı firmadan alması şarttır.

Tasarım inceleme belgesi ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Modül H1 Belgesi,  2014/33/AB asansör yönetmelik kapsamında bulunan harmonize EN 81-20 & EN 81-50 standardına uygun olarak, tam kalite güvence sistemi ile monte edilen asansör denetimi sonucu elde edilen belgelendirme işlemidir. Modül H belgesi her sene gözetim gerçekleştirilerek yenilenir. Denetçiler firmaya ait olan montajlarından ve EN 81-20 & EN 81-50 standardına uygun yapılmış herhangi birisine inceleme gerçekleştirir.

İnceleme neticesinde herhangi bir uygunsuzluk bulunmazsa raporlar onaylanmış kuruluşa gönderilerek belgelendirme işlemleri sonuçlanınca belge basıma geçilir. Eğer uygunsuzluk tespit edilirse, uygunsuzluk giderilerek CEMKA mühendislik vasıtası ile onaylanmış kuruluşa iletilir. Asansörde can güvenliğini tehdit edecek bir durum gözlenirse denetim iptal sürecine gidilir  ya da tekrar denetim yapılır.

Modül H Belgesi İçin İzlenecek Yol Haritası

Modül H Belgesi Sıkça Sorulan Sorular

Hemen Arayın
Femko Periyodik Muayene